Конференцiя ЕМС 2015
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ, ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ

Перейти донизу

ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ,  ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ Empty ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ, ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ

Повідомлення автор Дмитрий Вт Бер 10, 2015 9:27 am

ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ,
ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ
 
Т. В. Крюк,
канд. хім. наук, доц.
Донецький національний університет економіки і торгівлі
імені Михайла Туган-Барановського, м. Кривий Ріг
 
Трикотажні вироби, завдяки своїм добрим споживним властивостям: високій еластичності, гігроскопічності, стабільності у носінні, підвищеним теплоізоляційним властивостям, формостійкості тощо, користуються підвищеним попитом на ринку споживачів товарів, але досягнутий рівень їх виробництва поки що не в змозі задовольнити повністю потреби населення у відповідності до раціональних норм споживання. Крім того, проблемою вітчизняного ринку трикотажних виробів є якість таких товарів.
Підвищення якості трикотажного одягу для дітей − важлива задача легкої промисловості в Україні. Не рідкими є випадки, коли деякі підприємці реалізовують подібний товар без сертифікатів відповідності. Відсутність сертифіката, як правило, означає, що річ продається нелегально. Найчастіші недоліки, що виявляють при дослідженні не сертифікованої продукції, такі: неякісне пошиття, неправдиві дані про склад тканини і неповний перелік символів по догляду за нею. Адже наявність у дитячому одязі хімічних речовин може привести до подразнень шкіри малюків, алергічних реакцій, а також вимагає особливої уважності під час прання, прасування, обробки пом'якшувальними засобами. Саме тому дослідження якості дитячого трикотажу є актуальним питанням на сьогоднішній день.
Більшість асортименту дитячого одягу на ринку України представлена імпортними виробами, тому об’єктом дослідження було обрано п’ять зразків верхнього дитячого трикотажу іноземних виробників:
зразок № 1 − кофточка для дівчаток, ТМ «ЧерріТріР» (Великобританія);
зразок № 2 − водолазка для дівчаток, ТМ «Mariquita» (Польща);
зразок № 3 − кофточка для дівчаток, ТМ «MEGGIE» (Китай);
зразок № 4 − кофточка для дівчаток, ТМ «KiDz» (Туреччина);
зразок № 5 − светр для дівчаток, ТМ «BRUGI» (Італія).
Як відомо [1], основна інформація щодо матеріалу виробу, його властивостей, безпечності, якості, яка перш за все цікавить споживачів, знаходиться на маркуванні. Вимоги щодо правильності та повноти інформації регламентуються ДСТУ 4519:2006 «Непродовольчі товари. Споживче маркування товарів легкої промисловості. Загальні правила».
При дослідженні маркування обраних зразків щодо волокнистого складу, було встановлено, що зразок № 1 складається на 60 % з бавовни і 40 % поліестеру; зразок № 2 – з 95 % бавовни, 5 % еластину; зразок № 3 – з 65 % бавовни, 35 % льону; зразок № 4 – тільки з бавовни; зразок № 5 – тільки з поліестеру. Оскільки від волокнистого складу тканини залежить її призначення, характер обробки в швейному виробництві, умови зберігання, метою дослідження було встановлення відповідності даних маркування щодо волокнистого складу. Визначенні виду волокна проводилось відповідно до [2] механічними методами по поведінці волокна у разі піднесення його до полум’я, в полум’ї горілки, вигляду залишку золи після горіння, запаху під час горіння волокна, а також мікроскопічним методом аналізу за повздовжнім виглядом волокна та виглядом його поперечного зрізу.
Результати визначення характеристик горіння волокна наведено в табл. 1.
Таблиця 1
Результати визначення характеристик горіння зразків
Характе-ристика
Номер зразка
1
2
3
4
5
Поведінка у разі піднесення до полум’я
не плавиться
 
трохи плавиться
 
не плавиться
повільно плавиться
Поведінка в полум’ї
горить швидко
горить повільно
горить швидко
горить повільно
Вигляд залишку після горіння
попіл сірого кольору
чорна кулька
попіл чорного кольору
темна кулька
Запах під час горіння
солодкуватий деревини
паперу
різкий солодкуватий
деревини
різкий солодкий
 
За характеристиками горіння відповідно до ДСТУ 4057-2001 «Матеріали текстильні. Метод ідентифікації волокон» зразки було ідентифіковано за волокнистим складом таким чином: зразки № 1, № 2, № 4 − чиста бавовна (льон) або суміш бавовни з поліефірними волокнами, з переважним вмістом натуральної складової; зразки № 3, № 5 − суміш бавовни (льону) з синтетичними волокнами. Отже, одержаних результатів в даному випадку недостатньо для точної ідентифікації волокон тканини. Тому додатково досліджували вид повздовжнього і поперечного зрізу волокон зразків.
Відомо [3], що будова синтетичних волокон має однорідну, досить гладку поверхню. Оскільки ці волокна при формуванні піддаються сильному витягуванню, різні нещільності і бульбашки газів, наявні в їх товщині, утворюють витягнуті в осьовому напрямку пори. Бавовняне волокно має вигляд трубочки, сплюснутої в тій чи іншій мірі в залежності від товщини стінок. При розгляді волокна під мікроскопом виразно видно канал – характерна особливість всіх рослинних волокон. Бавовняне волокно скручено навколо поздовжньої осі, причому витки крутки йдуть поперемінно в обох напрямках. Льон під мікроскопом має вигляд звичайного волосся: гладкі волокна з тонким каналом посередині, у поздовжньому вигляді являє собою циліндр з товстими стінками, поперечний зріз − багатокутник з 5-6 гранями.
Мікроскопічні дослідження дозволили отримати фото волокон зразків (рис. 1). Шляхом порівняння отриманих фотознімків волокон, одержаних із досліджуваних зразків, з характерними ознаками волокон, було встановлено, що зразок № 1, дійсно, є сумішшю натурального волокна (бавовна) з синтетичним (поліестер), зразки № 2, № 4 – 100 % натуральне волокно (бавовна), зразок № 3 містить як натуральні волокна (бавовна), так й синтетичні (поліестер), № 5 – 100 % синтетичне волокно (поліестер).
 
ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ,  ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ Clip_image002
ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ,  ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ Clip_image004
ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ,  ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ Clip_image006
ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ,  ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ Clip_image008
ЕКСПЕРТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИТЯЧОГО ТРИКОТАЖНОГО ОДЯГУ, ЩО НАДХОДИТЬ НА РИНОК УКРАЇНИ,  ЗА ВОЛОКНИСТИМ СКЛАДОМ Clip_image010
а
б
в
г
д
Рис. 1. Фото волокон зразку № 1 (а), № 2 (б), № 3 (в), № 4 (г), № 5 (д) під мікроскопом (збільшення в 200 разів)
 
Згідно з вимогами СанПіН 42-125-4390-87 «Вложения химических волокон в материалы для детской одежды и обуви в соответствии с их гигиеническими показателями» вміст бавовни, поліестеру та еластину у дитячому одягу не обмежується, отже, за волокнистим складом всі зразки можуть бути використано за призначенням. Щодо відповідності волокнистого складу відомостям, зазначеним на маркуванні одягу, то, як видно табл. 2, для зразка № 3 виявлено інформаційну фальсифікацію: у виробі замість натуральних волокон льону були виявлені синтетичні волокна поліестеру.
 
Таблиця 2
Волокнистий склад зразків дитячого трикотажу
№ зразку
Волокнистий склад
згідно з маркування
за результатами експертизи
1
 
бавовна – 60 %;
поліестер – 40 %
у відсотковому співвідношенні бавовни та поліестеру міститься приблизно порівну
2
бавовна – 95 %;
еластин – 5 %
100 % натуральних волокон бавовни
3
бавовна – 65 %;
льон – 35 %
містяться натуральні волокна бавовни та синтетичні, волокна льону не виявлено
4
бавовна – 100 %
100 % натуральних волокон бавовни
5
поліестер – 100 %
100 % синтетичних волокон
 
Таким чином, проведені експертні дослідження показали, що дитячий трикотажний одяг іноземного виробництва, якій реалізується на вітчизняному ринку, не завжди відповідає вимогам, що висуваються чинними нормативними документами України до споживчих товарів.
 
Перелік посилань
1. Експертиза товарів / Т. М. Коломієць, Н. В. Притульська, О. Л. Романенко. − К.: КНТЕУ, 2001. − 274 с.
2. Матеріали текстильні. Метод ідентифікації волокон : ДСТУ 4057-2001. − [Чинний від 2002-05-01]. – К.: Держспоживстандарт України, 2002. − 67 с.
3. Товароведение швейных и трикотажных товаров / Т. С. Гусейнова, Г. В. Жильцова, М. Ф. Коврижных. − М.: Экономика, 1971. – 336 с.

Дмитрий
Дмитрий
Admin

Кількість повідомлень : 95
Дата реєстрації : 10.03.2015
Вік : 32
Звідки : Полтава

https://konfemc.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі