ПРИКЛАДИ ВИЗНАЧЕННЯ ХАРАКТЕРИСТИК ОБ’ЄКТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ ВІДПОВІДНО ДО ВИМОГ УКРАЇНСЬКОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ ТОВАРІВ ЗОВНІШНЬОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРИ ПРОВЕДЕННІ СУДОВО-ТОВАРОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
Конференцiя ЕМС 2015 :: Тезисы по основным тематическим направлениям конференции :: Секция 1. Теоретические и методологические принципы экспертизы товаров.
Сторінка 1 з 1
ПРИКЛАДИ ВИЗНАЧЕННЯ ХАРАКТЕРИСТИК ОБ’ЄКТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ ВІДПОВІДНО ДО ВИМОГ УКРАЇНСЬКОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ ТОВАРІВ ЗОВНІШНЬОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРИ ПРОВЕДЕННІ СУДОВО-ТОВАРОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
ПРИКЛАДИ ВИЗНАЧЕННЯ ХАРАКТЕРИСТИК ОБ’ЄКТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ ВІДПОВІДНО ДО ВИМОГ УКРАЇНСЬКОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ ТОВАРІВ ЗОВНІШНЬОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРИ ПРОВЕДЕННІ СУДОВО-ТОВАРОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
О. Ю. Холодова
судовий експерт, доцент кафедри товарознавства і
торговельного підприємництва, к.т.н., доц.
Дніпропетровський науково-дослідний інститут судових експертиз,
Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля
В контексті імплементації механізмів забезпечення розв’язання завдань товарознавчо-судової експертизи щодо визначення характеристик об’єктів дослідження відповідно до вимог Української класифікації товарів зовнішньої економічної діяльності УКТ ЗЕД, доречно зазначити, що інтеграція знань під час проведення різних видів судових експертиз – це використання теоретичних і емпіричних положень (методів, засобів) різних наук і створення на їхній основі своїх інтеграційних знань. Так, методика дослідження в товарознавчо-судовій експертизі передбачає застосування методів і підходів діалектичної й формальної логіки, сучасних методів судово-товарознавчої експертизи.
Проведений аналіз дає підстави сформулювати гіпотезу щодо методології розвитку судово-експертної діяльності, яка стосується вирішення експертних завдань щодо визначення характеристик об’єктів дослідження відповідно до вимог УКТ ЗЕД, що мають відповідати специфічним вимогам: не вести до псування або істотної зміни речових доказів; бути науково обґрунтованими й експериментально апробованими; результати застосування методів повинні бути очевидними й наочними для всіх учасників кримінального (чи іншого) процесу.
Під час вирішення завдань судово-товарознавчої експертизи щодо визначення характеристик об’єктів дослідження відповідно до вимог УКТ ЗЕД експертом використовується системно-структурний підхід, в основі якого лежить дослідження об’єктів як систем, що складаються з комплексу взаємозалежних і взаємодіючих елементів.
Законодавчі нововведення, закріплені редакцією Митного кодексу України, що набрав чинності з 1 червня 2012 року, вимагають забезпечення однакового застосування всіма органами доходів і зборів правил класифікації товарів. Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов’язковим. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або інша уповноважена особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 Митного кодексу України або до суду. Згідно положень Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 55/3 (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 року № 1950/5), до меж компетенції судового експерта-товарознавця входить питання щодо визначення характеристик об’єктів дослідження відповідно до вимог УКТ ЗЕД.
Так, розглянуто приклад визначення характеристик об’єкту судово-товарознавчої експертизи – «пластичний згущувач Metso IPS Lamella LTE – 6,3/6F без чану, містка та поручнів (розібраний для транспортування)» – відповідно до вимог Української класифікації товарів зовнішньої економічної діяльності з метою визначення коду товару.
Таким чином, на вирішення судово-товарознавчої експертизи поставлене питання: «Якому коду УКТ ЗЕД відповідає товар: «пластичний згущувач Metso IPS Lamella LTE – 6,3/6F без чану, містка та поручнів (розібраний для транспортування)», що був поданий декларантом для митного оформлення відповідно до митної декларації?».
При виконанні даної роботи експерт керується Законом України ВР № 584-VII від 19.09.2013 «Про Митний тариф України», Основними правилами інтерпретації класифікації товарів УКТЗЕД, наказом ДМСУ від 30.12.2010 № 1561 «Про затвердження пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та втрати чинності деяких наказів Держмитслужби».
Методологія визначення коду товару за УКТЗЕД передбачає урахування складових товарної номенклатури, зокрема: Основних правил інтерпретації класифікації товарів, приміток до розділів і груп, а також безпосередньо номенклатури товарів (текстового опису угрупувань товарної номенклатури: розділ, група, позиція, під позиція, категорія, під категорія) та їхнього цифрового позначення – коду товарів.
Для визначенні товарного коду товару експертом враховано наступну інформацію: Що собою являє даний товар, що це? Із чого він виготовлений? Для чого він використовується? У якому вигляді він використовується? Чи єдине це можливе місце в класифікаторі?
За інформацією технічної специфікації, наведеної в матеріалах кримінального провадження, пластичний згущувач Metso IPS Lamella LTE – 6,3/6F без чану, містка та поручнів (розібраний для транспортування) використовується в мокрих технологічних процесах для розділення твердої і рідкої фази з осадженням твердої фази за рахунок сили тяжіння. Призначення: згустити тверду фазу і освітлити рідину.
Враховано складові частини згущувача: граблини та вал; пластини Lamella; вузол приладу; флокулятор; шкаф управління зі стандартним ПЛК Metso; датчики тиску (2 шт.).
Використовуючи 1 правило інтерпретації класифікації товарів «Назви розділів груп і підгруп використовуються лише для зручності використання. Для юридичних цілей класифікація товарів проводиться виходячи з текстів товарних позицій і відповідних приміток до розділів або груп і, якщо такими текстами та примітками не передбачено інше, у відповідності з наступними положеннями».
Вираз «якщо такими текстами не передбачено інше» цілком недвозначно означає, що найменування товарних позицій і примітки до розділів або груп є пріоритетними, тобто враховуються в першу чергу при класифікації товару.
Виходячи з цього, визначено за існуючим алгоритмом код пластичного згущувача Metso IPS Lamella LTE – 6,3/6F без чану, містка та поручнів (розібраний для транспортування) за УКТ ЗЕД:
Розділ XVI Машини, обладнання та механiзми; електротехнiчне обладнання; їх частини; звукозаписувальна та звуковiдтворювальна апаратура, апаратура для запису або вiдтворення телевiзiйного зображення i звуку, їх частини та приладдя.
Група 84 Реактори ядерні, котли, машини, обладнання і механічні пристрої; їх частини.
Товарна позиція 8474 Обладнання для сортування, просiювання, сепарацiї, промивання, подрiбнення, розмелювання, змiшування або перемiшування ґрунту, камiння, руд чи iнших мiнеральних копалин у твердому (включаючи порошкоподiбний та пастоподiбний) станi; обладнання для агломерацiї, формування або вiдливання твердого мiнерального палива, керамiчних паст, незатвердiлого цементу, гiпсових матерiалiв або iнших мiнеральних речовин у виглядi порошку або пасти; машини формувальнi для виробництва пiщаних ливарних форм.
Застосувавши рекомендації 1 правила інтерпретації класифікації товарів, ознайомлено з поясненнями до цієї товарної позиції.
За чинними поясненнями, до цiєї товарної позицiї включаються:
(I) Обладнання, використовуване переважно у видобувних галузях, для перероблення (сортування, просiювання, сепарацiї, промивання, подрiбнювання, розмелювання, змiшування або перемiшування) твердих корисних копалин (взагалi товарiв, класифiкованих у Роздiлi V Класифiкацiї), наприклад, ґрунтiв (включаючи барвники мiнеральнi (землянi фарби)), глини, камiння, руд, мiнерального палива, мiнеральних добрив, шлакового цементу або бетону.
(II) Обладнання для агломерацiї, формування або вiдливання твердих мiнеральних продуктiв у порошкоподiбному або пастоподiбному виглядi (наприклад, агломерацiї твердих видiв мiнерального палива; формування керамiчних паст, незатвердiлих цементiв, штукатурних (гiпсових) матерiалiв i т.п. з доданням або без додання зв'язувальної речовини або наповнювача).
(III) Формувальнi машини для виготовлення пiщаних ливарних форм.
До цiєї товарної позицiї входять також сортувальнi машини i сепаратори, у конструкцiю яких умонтованi магнiтнi або електричнi системи (наприклад, в електростатичних сепараторах), i машини, в яких використовуються електроннi або фотоелектроннi детектори, наприклад, сортувальне устаткування для уранових або торiєвих руд, яке дiє за принципом вимiрювання iнтенсивностi радiоактивного випромiнювання.
До цiєї товарної позицiї не включаються вiдцентровi сортувальнi машини, тобто машини, в яких вiдокремлення матерiалiв повнiстю засновано на дiї вiдцентрових сил, завдяки яким твердi частинки матерiалiв, що розрiзняються за питомою вагою, можуть збиратися на рiзних вiдстанях вiд швидко обертового ротора (товарна позицiя 8421). Проте машини, в яких вiдцентрова сила використовується для вiдкидання матерiалу на дротяне сито, включаються до цiєї товарної позицiї.
Таким чином, ключова роль при визначенні товарної позиції відводиться призначенню машини та принцип дії. Враховуючи, що принципом дії пластичного згущувача Metso IPS Lamella LTE – 6,3/6F без чану, містка та поручнів (розібраний для транспортування) заснований на осадженні твердої фази за рахунок сил тяжіння, а серед складових частин згущувача відсутня центрифуга, то дане обладнання належить саме до товарної позиції 8474.
Підкатегорія 8474 10 00 00 – машини для сортування, просiювання, сепарацiї або промивання.
Таким чином, пластичний згущувач Metso IPS Lamella LTE – 6,3/6F без чану, містка та поручнів (розібраний для транспортування), що використовується в мокрих технологічних процесах для розділення твердої і рідкої фази з осадженням твердої фази за рахунок сили тяжіння, має призначення згустити тверду фазу і освітлити рідину, має код за УКТЗЕД 8474 10 00 00.
Вищенаведене підтверджує необхідність алгоритмізації судово-експертної діяльності щодо систематизації законодавчих актів щодо порядку визначення коду товару відповідно до вимог УКТ ЗЕД; оновлення алгоритму застосування правил інтерпретації класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД при проведенні судово-товарознавчих експертиз; визначення особливостей класифікації товарів (за окремими товарними групами) згідно з УКТ ЗЕД при проведенні судово-товарознавчих експертиз; надання методичних рекомендації з питань класифікації товарів (за окремими товарними групами) згідно з УКТ ЗЕД при проведенні судово-товарознавчих експертиз; розроблення орієнтовного переліку питань, які можуть бути поставлені на вирішення експертам.
EMS- Кількість повідомлень : 41
Дата реєстрації : 10.03.2015
Схожі теми
» ОРГАНІЗАЦІЯ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ ПОСЛУГ ЯК СПОСІБ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
» РОЛЬ ЕКСПЕРТИЗИ У ФОРМУВАННІ ЯКОСТІ МОЛОКА
» ЗНАЧЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ У ФОРМУВАННІ ЯКОСТІ КИСЛОМОЛОЧНИХ ПРОДУКТІВ
» КАВА В ЗЕРНАХ: ОСОБЛИВОСТІ БОТАНІЧНОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ
» ФОРМУВАННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ ЯКІСНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ГІРКОЇ НАСТОЯНКИ ЗБАГАЧЕНОГО СКЛАДУ
» РОЛЬ ЕКСПЕРТИЗИ У ФОРМУВАННІ ЯКОСТІ МОЛОКА
» ЗНАЧЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ У ФОРМУВАННІ ЯКОСТІ КИСЛОМОЛОЧНИХ ПРОДУКТІВ
» КАВА В ЗЕРНАХ: ОСОБЛИВОСТІ БОТАНІЧНОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ
» ФОРМУВАННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ ЯКІСНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ГІРКОЇ НАСТОЯНКИ ЗБАГАЧЕНОГО СКЛАДУ
Конференцiя ЕМС 2015 :: Тезисы по основным тематическим направлениям конференции :: Секция 1. Теоретические и методологические принципы экспертизы товаров.
Сторінка 1 з 1
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі