Конференцiя ЕМС 2015
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

КАВА В ЗЕРНАХ: ОСОБЛИВОСТІ БОТАНІЧНОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ

Перейти донизу

КАВА В ЗЕРНАХ: ОСОБЛИВОСТІ БОТАНІЧНОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ Empty КАВА В ЗЕРНАХ: ОСОБЛИВОСТІ БОТАНІЧНОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ

Повідомлення автор Дмитрий Вт Бер 10, 2015 9:06 am

КАВА В ЗЕРНАХ: ОСОБЛИВОСТІ БОТАНІЧНОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ
 
О. П. Юдічева,
доцент кафедри експертизи та митної справи, к.т.н., доцент
І. М. Васильєва
студентка гр.ТЕМС-51 м факультету товарознавства, торгівлі і маркетингу
Вищий навчальний заклад Укоопспілки «Полтавський університет
економіки і торгівлі», м. Полтава
 

На сьогодні у світі розрізняють ботанічну та комерційну класифікацію кави. За ботанічною класифікацією кава поділяється на Аравійську (Арабіка), Робусту та Ліберику. В насадженнях окремих країн переважають відповідні сорти. Наприклад, в Колумбії 2/3 насаджень займають покращені види арабіки, в Еквадорі – 50 % робусти, в Індонезії – 90 % робусти [1].
Помологічні сорти аравійського кавового дерева складають майже 90 % всіх насаджень. Красиві за формою зерна, як правило, мають довгасту форму, гладку поверхню, злегка вигнуту у формі літери «S» борозенку, в якій досить часто після легкого обсмажування залишаються невигорілі частинки кавової ягоди (рис.1). Здебільшого урожай арабіки в різних країнах «миють», тобто обробляють водою. Більші, довші і рівніші, ніж боби робусти, а також менш багаті на кофеїн, боби арабіки мають ніжний кислуватий аромат. Арабіка становить майже 70 % усієї виробленої в світі кави. Вирощувати її, оскільки вона дуже чутлива до хвороб, шкідників і приморозків, досить важко, тому вона і дорожча за інші різновиді кави [2].
Зерна робусти мають округлу форму, колір – від світло-коричневого до сірувато-зеленого (рис.1).
            
 КАВА В ЗЕРНАХ: ОСОБЛИВОСТІ БОТАНІЧНОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ 1110

Рис. 1.
Зовнішній вигляд зерен кави робуста і арабіка
 
Даний вид, на який припадає чверть світового виробництва кави, вважають менш вишуканим з точки зору аромату, робуста має дещо землянистий і жорсткуватий смак. Разом з тим, робуста містить більше кофеїну, тому часто використовується в еспресо-сумішах, що дозволяє отримати більш якісну кавову пінку і здешевлює суміш. Робуста має багато різновидів, а тому якість кави цього виду коливається в значних межах – від «низької» до «доброї» [2]. Ліберійське кавове зерно за зовнішніми ознаками схоже на аравійське, але дає недостатньо повний настій.
За комерційною класифікацією всі сорти кави, що експортуються на світовий ринок, розподіляють на три групи: американські, азіатські, африканські. Кожен сорт кави носить назву місцевості, країни чи порту, через який відбувається її експорт в інші країни. Американські сорти кави складають майже 70 % від світового експорту. До групи цих сортів відносяться бразильська, колумбійська, гватемальська мексиканська, кубинська, коста-рікська, сальвадорська, болівійська кава і кава з о. Мартініки. Бразильська кава за назвами портів, через які вона вивозиться, поділяється на Сантос, Ріо, Мінас, Парана, Вікторія, Бахіа. Добре відомий у світі – Сантос, сорт, який має декілька різновидів, серед яких найбільш цінним є Бурбон Сантос з маленькими зернами від світло-солом’яного до темно-зеленого кольору. Виготовлений з нього напій характеризується досить приємним смаком і ароматом. Колумбійські і венесуельські сорти кави мають зерна різного розміру від світло-зеленого до темно-зеленого кольору. Вищі сорти цієї кави оцінюються як кращі в світі і значно перевершують за якістю бразильський сорт Сантос. Вони утворюють міцний, екстрактивний настій з приємним кислуватим смаком і сильним, тонким, кавовим ароматом. До кращих сортів колумбійської кави можна віднести Медельїн, Арменія і Манікалес.
 До групи азіатських сортів кави відносять, в основному, аравійську, індійську, індонезійську. Однією з кращих є аравійська – кава Мокко. Кавові зерна цього сорту, що вирощені в гірській місцевості Ємену, мають неправильну яйцеподібну форму, вони дрібні і дуже тверді; їх колір коливається від блідо-жовтого до сіро-зеленого. Напій, виготовлений з Мокко, відрізняється високою екстрактивністю, ніжним винним ароматом і м'яким приємним смаком. Кращими сортами індійської кави вважають Малабар, Леслабор, Мадрас, Робуста. Зерна кави перелічених сортів мають синьо-зеленуватий колір різних відтінків. Настій вищих за якістю сортів характеризується густим забарвленням, високою екстрактивністю і вираженим ароматом [3].
Африканські сорти кави використовуються переважно для місцевого споживання, виняток – абіссінська кава, яка в значних кількостях надходить на зовнішній ринок. Найбільш відомий сорт кави – Харарі, який має високі смакові і ароматичні властивості.
Перелік посилань
1. Магия кофе [Текст]. – Челябинск: Аркаим, 2007. – 32 с.
2. Сомов В.А. Чай, кофе, шоколад [Текст] / В.А. Сомов. – М.: Профиздат, 2008. – 96 с.
3.Назаренко В.О. Формування якості товарів. частина 1. Навчальний посібник [Текст] / В.О. Назаренко, О.П. Юдічева, В.А. Жук. –К.: Центр учбової літератури, 2012.-386с.
Дмитрий
Дмитрий
Admin

Кількість повідомлень : 95
Дата реєстрації : 10.03.2015
Вік : 32
Звідки : Полтава

https://konfemc.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі