Конференцiя ЕМС 2015
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

ВПЛИВ ЕСТЕТИЧНИХ І ЕРГОНОМІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ НА ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Перейти донизу

ВПЛИВ ЕСТЕТИЧНИХ І ЕРГОНОМІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ НА ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ Empty ВПЛИВ ЕСТЕТИЧНИХ І ЕРГОНОМІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ НА ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Повідомлення автор Дмитрий Ср Бер 11, 2015 9:50 am

ВПЛИВ ЕСТЕТИЧНИХ І ЕРГОНОМІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ НА ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
 
О. В. Обозовська,
студентка гр. ТТПС-21
Науковий керівник: доц. О. І. Передрій
Луцький національний технічний університет, м. Луцьк
 
Якість освіти може оцінюватись як система і як результат освітньої діяльності. При визначенні якості освітнього процесу необхідна оцінка якості та досконалості всіх елементів, які впливають на хід цього процесу і його результати. Серед факторів впливу  важливу роль відіграє  навчальне і навчально-методичне забезпечення, наявність ефективних освітніх технологій, а також якість навчальної літератури.
Навчальне видання – це видання систематизованих відомостей наукового або прикладного характеру, викладених у зручній для вивчення і викладання формі. У навчальному процесі найбільше використовуються такі навчальні видання як посібники, підручники, методичні вказівки.
При виборі та використанні навчальної літератури, важливе значення мають її ергономічні та естетичні властивості.
Ергономічні властивості характеризують зручність користування книгою. Формуються вони в процесі конструювання книги (формат, шрифт, вид і якість ілюстрацій).
 Вони включають:
- зручність тримання книги у руках,
- зручність пошуку потрібного розділу,
- зручність читання,
- зручність перенесення і зберігання.
Зручність тримання книги в руках залежить від формату і маси книги.
Зручність пошуку розділу тексту, ілюстрацій залежить від раціональної організації довідково-допоміжного матеріалу книги від рубрикації, тобто поділу на розділи, підрозділи, параграфи, зафіксовані у змісті.
Зручність читання залежить від виду і розміру шрифту та довжини рядка. Наприклад, якщо шрифт великий, літери чіткі привільної форми, то такий
Зручність перенесення книги залежить від формату, виду палітурки, обсягу (кількість сторінок), що є важливою властивістю для книг, які носять з собою: довідники, словники, розмовники. Зручність зберігання залежить від палітурних матеріалів, обсягу, чіткості підписів на коренці, формату (розмірів).
Розмір і нарисування шрифту – важливий показник для сприйняття тексту різними групами споживачів. Вагомими показниками ергономічних властивостей навчальної літератури є і інші показники відображення тексту: формат книги і особливості верстки; розміри берегів; чіткість відтворення елементів шрифту; чистота та не забрудненість друку; просвічуваність паперу; точність і відповідність до аналогу відтворення ілюстрацій.
Надійність книг визначається їх довговічністю і ремонтопридатністю. Довговічність книг визначається показниками якості паперу і картону, методів скріплення, блоку аркушів з обкладинкою.
Показники надійності книги:
- питоме зусилля виривання одного аркуша при безшовному кріпленні;
- питоме зусилля розриву блока на стикові зошитів;
- питоме зусилля виривання блоку;
- максимально допустиме навантаження при блочному чи стелажному зберіганні видань.
Ремонтопридатність визначається вартістю і часом ремонту. Відповідність вимогам стандартів є одним із чинників, якими визначаються остаточні критерії якості книги, який, що доречно зазначити, впливає на його експлуатаційні характеристики: видання високої якості довше використовуються, якість друку полегшує зорове сприйняття тексту, що для книжкової продукції має велике значення.
Естетичні властивості книг обумовлюються поліграфічним і художнім оформленням: вибором формату, шрифту, способу відтворення ілюстрацій.
До них відносяться:
- інформаційна виразність;
- раціональність форми;
- композиційна цілісність;
- оригінальність і кольорове оформлення;
- досконалість поліграфічного виконання.
Отже, проаналізувавши вплив естетичних і ергономічних властивостей на якість навчальної літератури можна сказати, що вагомість даних споживних властивостей є високою . Проте серед ергономічних властивостей одним з найважливіших показників є надійність, адже завдяки високій довговічності і ремонтопридатності цей вид літератури може використовуватись великий проміжок часу.
Перелік посилань
1. Влох Р. Система оцінки українських фахових видань / Р. Влох // Освіта і управління. — 2008. — Т. 11, чис. 4. — С. 115—122.
2. Книжкова палата України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : URL: http://www.ukrbook.net/  - Назва з екрана.
3. Передрій О. І. Товарознавство. Книжкові товари: навч. посіб. / О. І. Передрій . – Луцьк : редак.-вид. відділ ЛНТУ, 2013 – 183 с. 
Дмитрий
Дмитрий
Admin

Кількість повідомлень : 95
Дата реєстрації : 10.03.2015
Вік : 32
Звідки : Полтава

https://konfemc.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі