ДІАГНОСТИКА СУЧАСНИХ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ ЗОЛОТА З ЦИНКОМ
Конференцiя ЕМС 2015 :: Тезисы по основным тематическим направлениям конференции :: Секция 1. Теоретические и методологические принципы экспертизы товаров.
Сторінка 1 з 1
ДІАГНОСТИКА СУЧАСНИХ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ ЗОЛОТА З ЦИНКОМ
ДІАГНОСТИКА СУЧАСНИХ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ ЗОЛОТА З ЦИНКОМ
Т. М. Артюх,
професор, д.т.н., проф.
І. В. Григоренко
ст. викладач, к.т.н.
Національний університет харчових технологій, м. Київ
Сучасний асортимент ювелірних виробів на основі золота характеризується великою розмаїтістю кольорів та відтінків, що формуються шляхом додавання до їх сплавів легуючих компонентів. Цинк широко застосовується в ювелірних золотих сплавів, а також золотих і срібних припоях з метою їх освітлення та зниження температури плавлення.
Присутність цинку в золотих сплавах значно ускладнює роботу експерта пробірної служби: він завишає пробу ювелірних сплавів при випробовувані їх на пробірному камені, що обумовлюється рядом причин. По-перше, зважаючи на порівняну простоту користування та швидке визначення вмісту дорогоцінних металів, точність встановлення проби за цим методом досягає п’яти проб та залежить від якості пробірного каменя. По-друге, при випробуванні на пробірному камені ювелірних золотих сплавів з цинком відмічається не достатньо контрастна реакція при використанні традиційних стандартних реактивів. Тому актуальним завданням є розробка методики випробування золотих сплавів з цинком з метою точного встановлення проби та проведення процедури клеймування.
Додавання цинку у золоті сплави з вмістом міді руйнує усі теоретичні уявлення щодо формування кольору, ґрунтуючись на базовій системі сплаву. Одержувані сплави мають жовтий колір замість очікуваних рожевих, тобто з'являється характерний колір латуні. Цей феномен фарбування використовується при складанні сплавів золота 375-ої проби. При вмісті 37,5 % золота, що додає жовтий колір, сплави 375-ої проби, які містять тільки мідь (Cu) і срібло (Ag), мають блідо-жовтий або жовто-рожевий колір. Наявність у золотому сплаві цинку, зменшує здатність міді забарвлювати сплав у рожевий колір й у результаті отримується красивий жовтий колір. Так, стандартний сплав золота з пробою 9 каратів (375-ої проби), відомий на англійському ринку як сплав DF, містить 7,5 % цинку. Заміна у стандартному сплаві жовтого золота з пробою 9 каратів всього срібла цинком, забезпечує формування кольору, аналогічного DF, проте якість таких сплавів стає гіршою. Враховуючи непередбачувані зміни кольору ювелірних сплавів з різним вмістом цинку актуальним є розробка методики щодо визначення проби золота в цих сплавах, тому що стандартні пробірні голки (за кольором) не вирішують ці питання.
При розробці методики випробування ювелірних виробів із золота з вмістом цинку були досліджені золоті вироби, виготовлені зі сплавів системи ЗлСрЦМ 585 проби з різним складом, а саме ЗлСрЦМ 585 -55-2.0; ЗлСрЦМ 585-65-1.0; ЗлСрЦМ 585-80-1.0; ЗлСрЦМ 585-80-6.5.
Розроблений алгоритм випробування ювелірних сплавів, який складається з таких ітерацій: визначення лігатурного складу сплаву за допомогою РФА; визначення проби сплаву методом випробування на пробірному камені; визначення проби сплаву пробірно-хімічним методом.
Відбір та підготовку досліджуваних проб для РФА аналізу здійснювали за процедурою відбору проб [1]. Аналіз даних вимірювань на відповідність дослідних виробів заявленій пробі за марками сплаву проводили шляхом порівняння з вимогами нормативної та технічної документації: ТУ У 27.4-00201514-010:2005 [2] та ГОСТ [3]. Проте РФА дає розгорнуту картину лігатурного сплаву і наявності добавок лише поверхневого шару сплаву.
Для здійснення більш точного аналізу проби переходимо до другого етапу алгоритму. Визначення проби сплаву методом випробування на пробірному камені здійснювали за ГСТУ 47-083-02.8-2002 [4] на усіх складових частинах виробів, а також в місцях де відсутній припій. Для випробування сплавів системи ЗлСрЦМ 585 проби використовуємо пробірний камінь та реактиви: «хлорне золото» 18г/л, біхромат калію і хлорид (або сульфат) міді, кислотний реактив 585 проби. Результати дослідження на РФА щодо вмісту золотого сплаву дозволили визначити номери потрібних пробірних голок.
Встановлено закономірності формування забарвлення осадів під дією реактиву «хлорне золото» на смужках від золотих сплавів: якщо осад сплаву темніший, ніж на смужці від пробірної голки, то сплав має пробу нижчу, ніж пробірна голка; якщо осад світліший - сплав має вищу пробу ніж пробірна голка. Доведено, що дія реактиву «хлорне золото» на золоті сплави має особливості: в разі значного вмісту срібла у сплаві «хлорне золото» утворює коричневі плями різних відтінків, забарвлення яких підсилюється зі збільшенням вмісту міді і зменшенням вмісту срібла, реактив залишає темно-коричневу пляму. У випадку коли досліджуються золоті сплави з цинком: системи ЗлСрЦМ 585 проби, забарвлення осаду під дією «хлорного золота», залежно від вмісту цинку набуває від світло-солом’яного до жовтогарячого відтінку. Чим менше в сплаві цинку, тим більш світлішим є відтінок осаду на натирі. Для контролю даних з випробування золотих сплавів з цинком системи ЗлСрЦМ 585 проби ми застосовуємо ще один реактив: на основі біхромату калію й хлориду міді. Під дією цього реактиву спостерігається більш характерна залежність відтінку осаду при якісній реакції від вмісту цинку в золотому сплаві. Результати дослідження вказують на колір осаду, за яким можна наочно визначити лігатурний склад досліджуваного сплаву й з максимальною точністю підібрати пробірні голки.
Третій етап випробування включав пробірно-хімічний метод, призначений для одержання правильного й залишкового результату та визначення проби. Цей метод випробування відносять до руйнівних, тому для проведення аналізу виріб розрізали. Визначення вмісту золота в сплавах проводили за ГСТУ 47-083-02.1-2002 [5]. Сутність цього методу полягає у колектируванні золота і срібла із наступним купелюванням. На підставі визначення проби й лігатурного складу сплаву трьома різними методами, дійшли висновку, що прийняті на випробування й клеймування чотири партії виробів відповідають заявленій 585 пробі, а хімічний склад сплавів відповідає маркам: ЗлСрЦМ 585-55-2.0; ЗлСрЦМ 585-65-1.0; ЗлСрЦМ 585-80-1.0; ЗлСрЦМ 585-80-6.5 за ТУ У 27.4-00201514-010:2005.
Перелік посилань1. Методика виконання вимірювань (МВВ) «Методика виконання вимірювань масової частки золота, срібла, платини, паладію, міді, нікелю, цинку, індію, кадмію та галію у ювелірних сплавах золота рентгенофлуоресцентним методом на спектрометрі енергій рентгенівського випромінювання CEP-01»: МВВ 081/12-0522-08 від 24.03.2008 р.
2. ТУ У 27.4-00201514-010:2005 Сплави на основі дорогоцінних металів ювелірні.
3. ГОСТ 30649-99. Сплавы на основе благородных металлов ювелирные. Марки. – К.: Госстандарт Украины, 2002. – 31с.
4. ГСТУ 47-083-02.8-2002. Сплави дорогоцінних металів ювелірні. Методи випробування на пробірному камені ювелірних побутових виробів з дорогоцінних металів, виробів та матеріалів, що містять дорогоцінні метали. – К.: М-во фінансів України, 2003. – 152 с.
5. ГСТУ 47-083-02.1-2002 Сплави дорогоцінних металів ювелірні. Пробірно-хімічний метод випробування ювелірних побутових виробів з дорогоцінних металів, виробів та матеріалів, що містять дорогоцінні метали. – К.: М-во фінансів України, 2003. – 150 с.
Схожі теми
» МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ ПОКАЗНИКІВ ЯКОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ БІЛОГО ЗОЛОТА
» ШЛЯХИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКІВ ПРИ МИТНОМУ ОФОРМЛЕННІ ЮВЕЛІРНИХ ВИРОБІВ
» ШЛЯХИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКІВ ПРИ МИТНОМУ ОФОРМЛЕННІ ЮВЕЛІРНИХ ВИРОБІВ
Конференцiя ЕМС 2015 :: Тезисы по основным тематическим направлениям конференции :: Секция 1. Теоретические и методологические принципы экспертизы товаров.
Сторінка 1 з 1
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі