Конференцiя ЕМС 2015
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

ЩОДО ПРОБЛЕМ ЕКСПЕРТИЗИ ПИВА

Перейти донизу

ЩОДО ПРОБЛЕМ ЕКСПЕРТИЗИ ПИВА Empty ЩОДО ПРОБЛЕМ ЕКСПЕРТИЗИ ПИВА

Повідомлення автор EMS Пт Бер 13, 2015 5:41 pm

ЩОДО ПРОБЛЕМ ЕКСПЕРТИЗИ ПИВА
 
О. В. Кузьменко,
доцент, кандидат економічних наук
Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля
 
На сьогодні суттєвою проблемою є забезпечення якості товарів, що пропонуються споживачам. Іншими словами, якісна пропозиція є запорукою залучення клієнтів, задоволення їх потреб та формування фінансових показників діяльності підприємців.
Пиво як слабоалкогольний напій є одним з найбільш вживаним. Зокрема, у 2013 р. в Україні вироблено 278,5 млн. дал пива (порівняно з 2005 р. більше на 17%), реалізовано цього продукту на 6843 млн. грн (порівняно з 2005 р. більше в 4,2 рази) [1]. А, відтак, експертиза якості пива є актуальним питання і завданням торговельних підприємств.
Для дослідження відібрані зразки світлого пива: Оболонь «Світле», Рогань «Монастирське Світле», Славутич «Світле», Zibert «Світле», Чернігівське «Світле», Чернігівське «Янтар». Зразки перед дослідженням зберігалися в умовах, передбачених ДСТУ 3888-99 «Пиво. Загальні технічні умови» [2].
В ході перевірки маркування було виявлено деякі недоліки. Серед них такі випадки: не вказано код Е при аскорбіновій кислоті у екземплярах Світле «Оболонь» та Світле «Славутич», на етикетках присутні цифри без супровідних слів. Напис 0,5 л звичайно асоціюється з об'ємом, а ось цифра 12% без супровідного пояснення ставить деяких споживачів у безвихідь. Не вказаний телефон виробника на зразку  пива Монастирське Світле «Рогань».
Для оцінки якості зроблено вибірку: від партії 300 пляшок відібрали 13 пляшок, приймальне число – 1, бракувальне число – 2.
Звичайно, стандартом не передбачено бальну оцінку пива за органолептичними показниками. Але, працівники підприємства сприйняли пропозицію щодо його за 25-бальною шкалою (табл. 1).
Таблиця 1
Якість зразків пива за органолептичними показниками
Показники якості пива
Оцінка, балів
Відмінно
Добре
Задовільно
Незадовільно
Прозорість
3
1
1
0 (знімається з дегустації)
Колір
3
2
1
0
Смак
5
4
3
2
Хмільова гіркота
5
4
3
2
Аромат
4
3
2
1
Піноутворення
5
4
3
2
Висота піни, мм
40
30
20
Менше ніж 20
Піностійкість, хв.
4
3
2
Менше ніж 2
Межі для оцінки рівня якості (бали)
22-25
19-21
13-18
1 2 і менше
Якість пива характеризують такими показниками: смак, запах, колір, прозорість, піноутворення і стійкість піни.
Пиво має бути прозорим, без сторонніх включень, а при перегляді через скло світле пиво повинно іскритися і давати блиск. За зовнішнім виглядом налитого в склянку пива визначали його колір, виділення бульбашок газу. Аромат, смак і хмільну гіркоту оцінено шляхом опробування пива невеликими ковтками. Щодо смаку, то досліджувані зразки містили в собі всі елементарні відчуття смаку: солодке, гірке, кисле, солоне. Оскільки  поняття «смачне пиво» складається з комплексного відчуття усіх чотирьох, при чому відчуття не миттєвого, а розтягнутого в часі, то було відзначено послідовний перехід від солодкого до кислого, солоного і гіркого, який дав приємні відчуття. Тривале відчуття гіркоти в післясмаку зазвичай свідчить про низьку якість пива, оскільки вона викликається низькою якістю використовуваних в приготуванні пива продуктів або порушенням технології. Піна у всіх зразків досліджуваного пива – компактна і монолітна, без бульбашок і абсолютно біла, що вказує на відповідну стандартам якість пива.
Результати експертної бальної оцінки якості пива подано в табл. 2.
Таблиця 2
Результати бальної оцінки досліджуваних зразків пива
Назва досліджуваного зразку
Кількість набраних балів
Отримана оцінка
«Світле» Славутич
17
Задовільно
«Чернігівське Янтар»
18
Задовільно
«Львівське Білий Лев»
18
Задовільно
«Монастирське Світле» Рогань
20
Добре
«Галицька Корона світле»
20
Добре
«Світле» Оболонь
22
Відмінно
«Білий ведмідь живий»
23
Відмінно
«Чернігівське Світле»
23
Відмінно
«Zibert Світле»
25
Відмінно
 
За результатами проведеної експертною комісією органолептичної оцінки якості можна дійти висновку, що пиво «Zibert Світле» (ПАТ «Оболонь», Пивоварня Зіберта, м. Фастів) має відмінну оцінку з максимальною кількістю балів 25, а ось пиво «Світле» Славутич («Carlsberg Ukraine», ПБК «Славутич», м. Запоріжжя) характеризується оцінкою «задовільно» (17 балів).
Такі підходи до проведення експертизи дозволяють одержувати експрес-результати та на цій основі ухвалювати управлінські рішення щодо формування асортиментного портфелю й вибору постачальників.
Перелік посилань
1. Сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua
2. ДСТУ 3888-99 Пиво. Загальні технічні умови [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.dobavkam.net/standards/dstu-3888-99
 
EMS
EMS

Кількість повідомлень : 41
Дата реєстрації : 10.03.2015

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі