Конференцiя ЕМС 2015
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕЧНІСТЬ ЛАКОФАРБОВИХ МАТЕРІАЛІВ

Перейти донизу

ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕЧНІСТЬ ЛАКОФАРБОВИХ МАТЕРІАЛІВ Empty ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕЧНІСТЬ ЛАКОФАРБОВИХ МАТЕРІАЛІВ

Повідомлення автор Дмитрий Вт Бер 10, 2015 9:26 am

Екологічна Безпечність лакофарбових матеріалів
 
В.О. Комаха
аспірант
О.С. Шульга
аспірант
Київський національний торговельно-економічний університет, м. Київ
 
Хімічні речовини, що містяться в ЛФМ, можуть викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. До потенційно небезпечних хімікатів відносяться леткі органічні сполуки (ЛОС).
Через легені та шкіру ЛОС потрапляють у кров, накопичуються в організмі людини. Розчинники – толуол, ацетон, ксилол, метанол, ізопропіловий спирт, етилбензол, пентахлорфенол, дихлорметан, трихлоретилен, вінілхлорид – речовини, отруйні пари яких випаровуються при кімнатних температурах. Окремі розчинники (ацетон, бензин, спирти та ін.) подразнюють слизові оболонки очей і верхніх дихальних шляхів та можуть викликати шкірні захворювання. Розчинники, що потрапили до організму в великих кількостях, можуть викликати гостру форму отруєння. Крім того, ці речовини руйнують озоновий шар [1].
До числа інших небезпечних речовин, що використовують в лакофарбовій промисловості, відносяться: формальдегід – відомий канцероген, що використовується як консервант ЛФМ; алкілфеноли – наносять шкоду ендокринній системі ефіри і ацетати етиленгліколю – викликають подразнення органів дихання, шкіри, репродуктивної системи, у великих кількостях можуть уразити червоні кров’яні тільця і викликати анемію; метиленхлорид – може викликати ракові захворювання, стати причиною серцевих хвороб.
В США (штати Каліфорнія, Нью-Йорк, Техас і Нью-Джерсі) були прийняті закони, що вимагають зменшення використання ЛОС місцевими компаніями.
В Європі, на даний час, чинними є дві директиви по ЛОС [2]:
-    Директива 1999/13/EC по викидах розчинників в довкілля – застосовується в повному обсязі з 2007 р.;
-    Директива 2004/42/ЕС з 2010 р. ввела в дію обмеження щодо вмісту ЛОС в рецептурах ЛФМ – до 30 г на 1 л (або 20 г на 1 кг) водно-дисперсійних фарб і ґрунтовок, котрі продаються в країнах Західної Європи.
В Угоді про асоціацію між Україною та ЄС вказано, що законодавчі акти ЄС мають бути адаптовані до українського законодавства. У цьому переліку є і Директива 2004/42/EС. Окрім цього, зазначено також термін, визначений українським законодавством для адаптації вищезгаданої директиви. Він складає 5 років з дати набрання чинності Угоди про асоціацію між Україною та ЄС [3]. Тобто, перші кроки в напрямку забезпечення екологічності ЛФМ вже зроблені.
Небезпечними для здоров’я людини також являються деякі білі пігменти, консерванти та диспергатори, важкі метали та їх сполуки (Cd, Pb, Cr, Hg, As). Відповідно до вмісту і концентрації цих речовин ЛФМ класифікуються на токсичні, небезпечні для оточуючого середовища, канцерогенні, токсичні для нащадків і мутагенні.
Свинець може призвести до  порушення у дитини  нервової системи і нирок, синдрому  порушення уваги і зниження розумових здібностей, слуху, утрудненню процесів мовлення, недорозвинення опорно-рухового апарату і м’язової координації, виникнення проблем поведінки [4].
ВООЗ визначила вплив свинцю в числі 20 основних факторів ризику, що призводять до виникнення небезпечних хвороб. Крім того, ВООЗ поставила свинець на 16-е місце в списку факторів ризику, які впливають на індекс DALY (показник числа років життя, скорегований з урахуванням непрацездатності).
Враховуючи постійне зростання попиту на лакофарбові матеріали необхідно поступово адаптувати українське законодавство, що регламентує експертні дослідження якості ЛФМ до підвищених вимог ЄС щодо обмеження вмісту ЛОС, важких металів, канцерогенів та інших небезпечних речовин в фарбах.
Серед заходів які можна рекомендувати щодо забезпечення екологічності продукції ЛФМ: включення до нормативно-правових актів, консолідованих з нормами світового співтовариства, вимог щодо екологічного маркування фарб та надання інформації про безпечність фарб; запровадження системи моніторингу, присвяченого дотриманню вмісту ЛОС у фарбах; активне інформування споживачів; співпраця з іноземними організаціями з питань безпечності та якості ЛФМ. Це не тільки дасть змогу покращити екологічну ситуацію та зберегти здоров’я споживачів, а й дозволить українським виробникам лакофарбових матеріалів вийти зі своєю продукцією на європейський ринок.
Перелік посилань
1. Facts about the Paint and Coatings Industry.  Report of American Coatings Association. — Режим доступу: www.paint.org
2. Органические растворители не имеют будущего в странах Евросоюза / Дитмар Айхштедт // Украинский лакокрасочный журнал. – 2009. – № 3–4. – С. 27–29
3. Прогресивний план адаптації законодавства України до законодавства ЄС: Координаційна ради з адаптації законодавства України до законодавства ЄС 10 червня 2011 р. — Режим доступу: Єдиний вебпортал органів виконавчої влади України.
4. Свинец в новых декоративных красках: Краткое содержание на русском языке доклада организации Toxics Link (Индия). — Режим доступу:  www.greenconsumerism.org 
 
Дмитрий
Дмитрий
Admin

Кількість повідомлень : 95
Дата реєстрації : 10.03.2015
Вік : 32
Звідки : Полтава

https://konfemc.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі